Nejsilnější bomba na světě

Car-bomba (rusky: Царь-бомба) byla dvoustupňová (původně ale plánovaná jako třístupňová) termonukleární puma, nejsilnější zbraň, která byla v historii odpálena. Bomba byla vyvíjena pod různými jmény jako třeba Ivan (Иван), či Váňa (Ваня), ale nakonec je známá pod jménem Car-bomba což byla její přezdívka na západě, ale nakonec toto označení se používalo i v Sovětském Svazu.

Práce na konstrukci bomby RDS-220 začaly v roce 1954 v uzavřeném vojenském městě Arzamas-16 (dnes Sarov) pod vedením akademika I. V. Kurčatova a J. B. Charitona. Vývoj probíhal v přísném utajení a mimo vědců, vojáků a samozřejmě politbyra o něm nikdo nevěděl.

Jaderná bomba RDS-220 měla hmotnost 24,8 tun (samotná bomba 24 tun, padákový systém 800 kg), délku 8 metrů a průměr 2 metry. Vzhledem k její gigantické velikosti a váze bylo nutné upravit čtyřmotorový turbovrtulový bombardér Tupolev Tu-95V.

Původní záměr vytvořit pumu o síle 100Mt byl nakonec opuštěn a na místo třetího stupně tvořeného uranem 238 byla bomba nakonec vybavena pláštěm z olova, které účinek pumy naopak utlumilo na 57 Mt. Bomba byla tedy cca dvakrát silnější než americké tehdy sériově vyráběné Mk-17 (ekvivalent 25 Mt TNT, 200 vyrobených kusů). I tak byla její síla větší než všechny použité bomby druhé světové války včetně atomových.

Odpálení

Odpálení Car-bomby proběhlo 30. října 1961 v 11:32 moskevského času nad sovětskou jadernou střelnicí Nová země. Bomba byla shozena z upraveného letounu letounu Tupolev Tu-95V z výšky 10,5 km. Její padákový systém dostatečně zbrzdil pád a tím umožnil posádce letadla dostat se včas do bezpečné vzdálenosti v okamžiku termojaderného výbuchu. Ten nastal ve výšce 4 km nad povrchem (roznět byl sepnut vestavěným senzorem tlaku vzduchu).Proces štěpení proběhl během 39 ns, jeho výkon byl odhadnut na 5,4×1024 W, což by odpovídalo výbuchu 50 megatun TNT.

Okamžitě poté vznikla obrovská ohnivá koule o teplotě řádově milionů °C a průměru 9,2 km, jejíž spodní část zasáhla zem, kde způsobila kráter a zemětřesení o síle 5 – 5,25 stupňů Richterovy stupnice, a vrchní část téměř dosáhla výšky, ze které byla bomba shozena. Během následujících několika sekund ohnivá koule ztratila asi 2 km v průměru, a způsobila tak nasání zasaženého povrchu s větším uvolněním následného radioaktivního spadu a tlakovou vlnu, vyvolanou vyrovnáním tlaku po vypaření veškeré primárně zasažené hmoty, která v okruhu do 40 km srovnala vše se zemí včetně několika stavení. Nikdo nepředpokládal takovou sílu a její záblesk byl vidět na celé severní polokouli a tlaková vlna oběhla třikrát zeměkouli.

Atomový hřib s průměrem 40 a výškou 60 km pronikl až do spodní části termosféry Země. Svět byl zděšen neb jediná bomba byla sto schopna zničit třeba Velkou Britanii.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *