Maserati

Maserati je známý italský výrobce sportovních a závodních vozů. Firmu založili bratři tohoto příjmení v roce 1914 v Boloni. Sídlo i továrna se současné době nachází v Modeně. Patří koncernu Fiat, respektive jeho součásti Alfě Romeo.

Bratři Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto a Mario byli automobilovými nadšenci už od počátku 20. století. Alfieri, Bindo a Ernesto stavěli závodní vozy ve firmě Diatto v Turíně v Itálii. V roce 1926 Diatto ukončil výrobu závodních aut, což vedlo k odchodu už tehdy uznávaného Alfieriho do rodinné firmy jeho bratrů a tím i ke vzniku prvních vozů pod obchodní značkou Maserati. Hned s jedním z prvních postavených supersportů vyhrál Alfieri závod Targa Florio 1926. Společnost Maserati začala vyrábět vozy se čtyřmi, šesti, osmi a šestnácti válci (což byly ve skutečnosti dva souběžně postavené osmiválce). Mario, který měl umělecké nadání je považován za duchovního otce loga společnosti: stylizovaného Neptunova trojzubce. Ačkoliv nadaný Alfieri zemřel v roce 1932, stavba supersportů pokračovala dále až do roku 1937, kdy své akcie prodali rodině Orsi.

Orsi

Přestože své akcie bratři prodali, pracovali pro firmu i nadále jako konstruktéři. V roce 1940 se továrna přestěhovala do Italské Modeny, kde působí dodnes. V tomto roce její vůz vyhrál závod 500 mil v Indianapolis. V následujících desetiletích tento závod Maserati vyhrálo ještě několikrát.

Bankrot

Rodina Orsi se rozhodla v roce 1968 Maserati prodat a novým vlastníkem se stal Citroën. Bohužel pod novým vlastníkem pšenka nekvetla, a situace došla tak daleko že po bankrotu Citroënu v roce 1974 musela zasahovat Italská vláda a slavnou značku udržovat nad vodou.

Argentinký zachránce

Naštěstí se našel zachránce a to slavný Argentinský závodník A. De Tomaso, který postavil automobilku na nohy. Pod jeho vedením vznikl známý model Quattroporte a automobilka se ekonomicky stabilizovala.

Dnešek

V dalších letech společnost patřila nejdříve Fiatu, pak Ferrari (ten ale též je pod kontrolou společnosti Fiat) a nyní je opět formálně pod správou Fiatu. V současnosti je automobilka vyprofilována jako luxusní výrobce supersportů a jeho produkce je každým rokem vyprodána.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *